Türkiye’de resmi enflasyon oranı %79.. Enflasyon ekonomide bir terimden daha çok insanda bıkkınlık , hissizlik ve buhran gibi de anlamlar kazanıyor çoğu zaman artık ülkemizde.
Ağustos ayında ailenizle tatile gitmek , arkadaşlarınızla şehir dışında bir plan yapıp eğlenmek minimum 25 bin liradan başlıyor. Günümüz şartlarında ya 25 bin Türk Lirasını Ağustos ayı tatiline verebilecek kadar iyi durumda olmalısınız ya da kredi çekip kaç taksit yaptıracağınızı hesaplayıp bunu rahatlıkla ödemeye umudunuz olmalı. Biz umudumuzu kaybetmeyelim derken yıldız kayarcasına enflasyon haberleri bütün evrende artık.
Tüm dünya pandemi süresince basılan fazla paraların bedelini, yeni rekorlar kıran enflasyon ile ödüyor. ABD,İngiltere,Kanada başta olmak üzere birçok ülkede son 40 yılın en yüksek enflasyonları ile karşılaşıyoruz. Tabi saydığımız bu ülkeler listenin alt sıralarında.

Türkiye ise bu listede birinciliği almaya çok yaklaştı. Enflasyon ülkemizde %79 oranında bulunuyor. Ancak raflardaki rakamlar bu oranın %100'ü de aştığının göstergesi gibi... Merkez bankası bu hafta faizi yine sabit tuttu. Şu bir gerçek ki tüm Dünya'nın gözü bizim üzerimizde. "Avrupa bizi kıskanıyor" cümlesindeki gibi kıskançlık yüzünden değil ne yazık ki.. Bu ekonomi politikası ile daha ne kadar dayanabileceğimiz onlar için de artık bir merak konusu...