Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, çiftçilerin ürünlerini, üretimden satış anına kadar kuracakları profesyonel ekiplerle destekleyeceklerini belirterek, "Göreve geldiğimizde kırsal kalkınma amacıyla Tarım A.Ş’yi kurup, çiftçi dostu bir belediye olacağız. Çiftçilerimize gübre, zirai ilaç, fide, tohum, sulama borusu desteği de sunacağız” dedi.

Yerel seçimlere sayılı günler kala göreve geldiklerinde gerçekleştirecekleri projeleri açıklayan Soydan, “Kentimize katma değer sağlayan çiftçilerimiz her şeyin en iyisine layık. Girdi maliyetlerini düşürmek hedefiyle çiftçilerimizin yanında olmamız gerekiyor. Kent tarımının gelişmesine katkı sunmak, üreticiyi desteklemek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Tarım A.Ş’yi kuracağız” diye konuştu.

"Çiftçinin sorunlarına çözüm üreteceğiz"

Mersin’de sokak hayvanları için 15 bin metrekarelik bakımevi yapıldı Mersin’de sokak hayvanları için 15 bin metrekarelik bakımevi yapıldı

Serdar Soydan, “Belediye bünyesinde, çiftçilerimizin ihtiyaç duymaları halinde tarımsal makinalara kolayca ulaşabildiği ve ürün üretim sürecinde karşılaştığı sorunlara çözüm üretebilen bir şirket kuracağız. Bu şirket üzerinden aynı zamanda üretim öncesi, üretim anı ve sonrasında çiftçilere destek vereceğiz. Üreticilerin ürünlerini doğrudan halka ulaştırabileceği satış alanları kurmak isteyenlere de katkı sunacağız” ifadelerini kullandı.

"Kooperatifleşmeye destek vereceğiz"

Tarım A.Ş bünyesinde tarımsal kooperatifleşmeye destek vereceklerini söyleyen Soydan, “Tarım A.Ş ile ürünlerin kalitesi yükseltilecek, satış kapasitesi artırılacak ve plastik atıkları sulama borusuna dönüştürerek çiftçiye destek verecektir. Kullanılmış plastik malzemeler geri dönüşüme tabi tutularak, sulama sistemleri için kullanılan boruların üretiminde yeniden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu, hem atık plastiklerin çevreye zarar vermesini engellerken hem de tarım alanlarının sulama sistemlerinin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

"Eğitim ve finansman desteği sağlayacağız"

Çiftçilik yapmak isteyen gençlere ve kadınlara Tarım A.Ş. ile destek verileceğine dikkat çeken Serdar Soydan, “Genç çiftçilere ve tarım alanında girişimcilik yapmak isteyen kadın çiftçilere yönelik eğitim ve finansman desteği de sağlayacağız. Çiftçiler ve sektör profesyonelleri ile genç çiftçileri bir araya getiren programlar da oluşturulacak. Öte yandan Girişimcilik Kuluçka Merkezleri tarım ve gıda teknolojileri alanında yenilikçi fikirler geliştiren genç girişimcilere de destek olacağız” dedi.

Kaynak: iha