Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Mersin Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni’nde yaptığı konuşmada, Mersin’in öğrenci kenti olduğunu söyledi.

Mersin Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleşen tören, mezun olan öğrencilerin kortej yürüyüşüyle başladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosunun mini konserinin ardından konuşmalara geçildi.

Mezuniyet töreninde başarılı birer eğitim-öğretim hayatı geçirerek mezun olmaya hak kazanan öğrencileri tebrik eden Başkan Seçer, “Hayat uzun bir maraton. O maratonun belirli bir mesafesini kat ettiniz ama şimdi başka bir aşama, başka bir mesafe. Umut ediyorum hayatta her şey dilediğiniz gibi olsun” dedi..

Yaş almışların genelde gençlere nasihat ettiğini hatırlatarak kendisinin bunu yapmayacağını söyleyen Seçer, “Ben yeni neslin bu teknoloji, kitle iletişim çağında kendi yolunu bulacağına, karanlıkları aydınlatacağına canı yürekten inanıyorum. Atatürk’ün açtığı aydınlık yolda ardınıza bakmadan inançla, şevkle yürüyeceksiniz ve ülkemizi dünyada en güzel noktalara getireceksiniz. Sizlere inancımız tamdır” diye konuştu.

“Sizlerin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz”

Atatürk’ün, ‘Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir’ sözünü hatırlatan Seçer, “Atatürk’ün izinde olduğunuzu biliyorum. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. İlimi takip edip dünyada rekabetin yüksek seviyelerde olduğu bu çağda ülkemizi bu yarış içerisinde en iyi noktalara taşıyacağınıza inanıyoruz ve sizlerin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Dünya değişiyor, çağ değişiyor. Dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerine hız yetişmiyor ama takip edeceğiz. Yerimizde saydığımız zaman geri kaldığımızı bilmek durumundayız” ifadelerini kullandı. Geçen 5 yıllık görev süresinde de bilimi takip ettiğini ve Mersin Üniversitesi’ndeki akademisyenlerden bu konuda destekler de aldığını vurgulayan Seçer, “Mersin’e hizmet yaparken bizlere katkı sunduğunuz için emeğinize sağlık, yüreğinize sağlık” diyerek akademisyenlere teşekkür etti.

“Sizleri kentimizde misafir ettiğimiz için mutluyuz”

Mersin’in öğrenci kenti olduğunu tekrar vurgulayan Seçer, Mersin’e üniversite eğitimi almak için gelen ve mezun olan öğrencilere seslenerek, “Mersin’de üniversite eğitimini tamamlayıp başka şehirlerde, başka ülkelerde çalışma hayatını sürdürecek olan gençlerimize sesleniyorum, güzel Mersin’imizin ve Mersinlilerimizin fahri elçisi olun, bizleri Türkiye’ye, dünyaya anlatın. Mersin’in ne kadar müstesna, güzel, barış, huzur, kardeşlik kenti olduğunu anlatın lütfen. Sizden bunu istiyoruz” diyerek öğrencilere ve onlara emek veren veliler, akademisyenler ve üniversitedeki tüm emekçilere de teşekkür etti. Seçer son olarak, “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sizleri kentimizde misafir etmekten mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Hepinizi çok seviyoruz. Hayatta mutluluklar, başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Mersin’de ’Çevre Kültürü Paneli’ düzenleniyor Mersin’de ’Çevre Kültürü Paneli’ düzenleniyor

“Şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi için hep birlikte üretmeye devam edeceğiz”

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ise Mersin Üniversitesi’nin köklü bir geçmişe sahip bir üniversite olduğunu ve dış paydaşlarla devamlı iş birliği içerisinde çalıştıklarını aktardı. Yaşar, “Bilimin ve çağdaşlığın ışığında bir üniversite parolası ile hareket eden Mersin Üniversitesi, 5 binin üzerinde personeli, yaklaşık 50 binin üzerinde öğrencisi ve 100 binin üzerinde mezunu ile kendisini sürekli yenileyen köklü bir üniversitedir. Bilim ve teknoloji alanında ürettiğimiz projeler, kültür sanat alanındaki faaliyetlerimiz, toplumsal katkı çalışmalarımız ve mezunlarımızla Mersin Üniversitemiz en iyi adımlarla ilerlemektedir. Tüm dış paydaşlarımızla uyum içerisinde ve iş birliği yaparak bilimsel, sanatsal ve toplumsal projeler üretiyoruz. Bizlerin amacı; üretilen projelerin ve bilimsel çalışmaların şehrimize katkı sağlamasıdır. Bu nedenle şehrimizin ve ülkemizin gelişmesi için hep birlikte üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Daha güçlü yarınlar için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da mezun olan öğrenciler için artık yeni başlangıçların beklediğini dile getirdi. Mersin’in birçok yönden avantajlı bir şehir olduğunu vurgulayan Pehlivan, şöyle devam etti; "İlimiz, birçok yönüyle ön planda. Sanayisi, tarımı, lojistiği ve turizmi ile. Bununla birlikte ilimiz, aynı zamanda bir eğitim şehri. Türkiye Cumhuriyetimizin birinci asrını tamamladık. Şimdi ikinci asrındayız. Bu yüzyılı sizlerle birlikte hep birlikte güçlü bir şekilde inşa edeceğiz. Bu elbette çağın bilgisiyle, teknolojisiyle gerekli yapımını sağlamakla, milli manevi değerlerin idrakiyle ve çok çalışarak olacak. Bunu hep birlikte daha güçlü yarınlar için yapacağız. Yapmaya devam edeceğiz.”

Mezuniyet töreni, öğrencilerin coşkulu bir şekilde kep atmasının ardından sona erdi.

Kaynak: iha