Mersin’in Mut ilçesinde düzenlenen Karacaoğlan Kayısı Kültür ve Sanat Festivali’nin 62.’si Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’nda açılış töreniyle başladı.

Festival açılışına, İYİ Parti Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu, Mersin milletvekilleri, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, çevre ilçelerin belediye başkanları, davetliler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivalin açılışında konuşan Belediye Başkanı Murat Orhan, "İnşallah markamızın kazanması noktasında bizler Mut Belediyesi olarak gerek kayısımızın markasında hem de pazarlanmasıyla ilgili hususta üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bugüne kadar yaptık bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Çünkü tarım sektörü alın terinin ve emeğin en fazla harcandığı bir sektör olması sebebiyle gerçekten kutsal bir kazanç olması sebebiyle hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı ise, "Mut ilçemiz birçok tarımsal ürünün üretiminde bize çok fırsatlar sunan, imkanlar sunan bu müstesna coğrafyada bulunmaktadır. Coğrafi işaretli Mut kayısında ilçemizin gelir kaynaklarından olmanın yanı sıra stratejik bir ürün olarak tarımsal ürün yelpazemiz içerisinde önemli bir yeri var. Geride bıraktığımız bir yıl içerisinde bu nadide ürünün pazarlama imkanlarını arttırmak, ilçemiz adına katma değerini yükseltmek adına çeşitli üretici eğitimleri ve birçok faaliyet icra ettik” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise, “İnşallah önümüzdeki 5 yılda tarım kenti, emek kenti, alın teri kenti Mut’a hizmetlerimize devam edeceğiz. Bölgemizin en geniş yüz ölçümüne sahip ilçesi. En geniş topraklara sahip ve zorlu koşullarda tarımsal üretim yapan ilçesi. Biz bu koşulları şartları bildiğimiz için 5 yıllık dönemde tarımsal desteklere ayrı bir sayfa açtım. Bu desteklerde Mutu da ayrı bir yere koydum. Geçtiğimiz 5 yılda tarımsal sulama büyük bir sorun bütün üreticiler bakın kooperatif başkanları gözümün içine bakar” dedi

Softa Kalesi çevre düzenlemesi çalışmalarında sona yaklaşıldı Softa Kalesi çevre düzenlemesi çalışmalarında sona yaklaşıldı

İYİ Parti Genel Başkanı Musavat Dervişoğlu ise, "Biz gelirken geçerken Silifke’ye oradan da Mersin’e giderdik. Ama bugün benim için Mut yol olmaktan çıkmış evim olmuştur. Burada kayısı yetişiyor bilim adamlarının araştırmalarına göre sadece kayısı yiyerek yaşayabilirsiniz. Burada zeytin yetişiyor yine bilim adamlarının araştırmalarına göre sadece su içerek ve zeytin yiyerek de hayatınızı devam ettirebilirsiniz" dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri gösteriler sundu, Kayısı Yeme Yarışması düzenlendi. Kayısının suyla buluşması ve bolluk bereketi betimleyen Dilek Havuzuna protokole katılanlar tarafından kayısı döküldü. Sergi ve resim sergisi açılışı yapıldı.

Festivalin akşam bölümlerinde ise sanatçı Ali Rıza Yılmaz, Mustafa Taş ve Oguzhan Koç konser verecek. 3 gün boyunca sürecek festivalin ikinci günü gündüz güreş müsabakaları düzenlenecek ardından Mehmet Han Tokgöz, Eypio ve Zara konser verecek.

Kaynak: iha