Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi Behiye Şifan Kız Öğrenci Yurdu törenle hizmete girdi.

Softa Kalesi çevre düzenlemesi çalışmalarında sona yaklaşıldı Softa Kalesi çevre düzenlemesi çalışmalarında sona yaklaşıldı

Atatürk Mahallesi Üniversite Caddesi üzerinde bulunan kız öğrenci yurdunun açılışına her kesimden davetli katıldı. Açılış törenine katılanların coşkusunu artıran performanslarıyla dikkat çeken Mersin’in sevilen müzik grubu Megaband, şarkılarıyla unutulmaz anlar yaşattı. 306 öğrenci kapasiteli modern ve konforlu yurdu, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın öncülüğünde gerçekleşen törenle resmi olarak hizmete açıldı. Başkan Tarhan, yurt binasının hayata geçmesinde emeği geçen bağışçılara teşekkür etmek amacıyla plaket takdim etti.

Kız yurdu hakkında bilgi veren Başkan Tarhan, “Projemiz 80 milyon liraya mal olmuştur. Toplam 5 bin 180 metrekare olan yapı zemin artı 4 kattan oluşmaktadır. Yapının zemin katında inovasyon merkezi ve sosyal bölümler, 3 katında ise öğrenci odaları, son katında yemekhane yer almaktadır. Toplam 306 öğrenci kapasitesine sahiptir. Proje tasarlanırken öğrencilerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınmıştır. Projenin başlamasında önemli katkısı olan Behiye Şifan başta olmak üzere, hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ederim" dedi.

Kız çocuklarının sağlığını ve huzurunu en iyi şekilde sağlayacaklarını belirten Başkan Tarhan; “Kadınlarımızın okuması, çalışma hayatına katılması ve nitelikli görevler üstlenmesi ile kendi ayakları üzerinde durabilmesi ülkemiz ve geleceğimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Bildiğiniz gibi, eğitim hayatının en önemli kısmı üniversitedir. Ancak üniversite okuyabilmek için ailesinin yanından ayrılıp başka bir şehre gelmiş bir genç kızımız ilk olarak ne için endişe ediyor? Peki bu gençlerin annesi, babası, sevdikleri onlar için ne istiyor? Her şeyden önce kızlarının güvenliğini, sağlığını ve huzurunu istiyorlar” İfadelerini kullandı.

Tarhan konuşmasına şöyle devam etti; “Ben de kızını devlet yurduna yerleştirmiş bir baba olarak bunun ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Genç kadınlarımız üniversiteye geldiklerinde güvenli ve sıcak bir ortamda barınmak ve yaşamak için endişe duymamalıdır. Bizlere düşen bu imkan ve ortamı oluşturarak onların bu konuları hiç dert etmeden eğitimlerine ve geleceklerine odaklanmalarını sağlamaktır. Çalışmalarında her zaman kadına önem veren, çalışkan ve üretken kadınların ön plana çıkması için çaba sarf eden belediyemizin ilk kız yurdunu açmaktan gurur duyuyorum. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum."

Kaynak: iha