Kıratlı: "Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi 2026 yılında tamamlanacak” Kıratlı: "Pamukluk Barajı İsale Hattı Projesi 2026 yılında tamamlanacak”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesince, ’Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında ‘Sağlıkla Kadın’ semineri gerçekleştirildi. Seminerde kadınlar, kadın, beden ve ruh sağlıklarını nasıl daha iyi koruyabilecekleri konusunda bilgilendirildi.

Hem Kadınlar Günü hem de Büyükşehir Belediyesinin Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nin kuruluşunun 3. yılına özel gerçekleştirilen seminerde, kadınlar kendi beden ve ruh sağlığı hakkında bilgilendirildi. Büyükşehir Belediyesinin sahilde bulunan Nikah ve Etkinlik Salonunda yapılan seminere, Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila da katıldı.

Seminerde ilk olarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Aslı Bilekdemir, sunum gerçekleştirdi. ‘Bedenimizi tanıyalım’, ‘Kadın sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz?’, ‘Rahim ağzı kanserinin belirtileri’ ve ‘Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri’ konu başlıklarında kadınları bilgilendiren Bilekdemir, sunum sonunda kadınların merak ettiği soruları yanıtladı.

Beden sağlığını korumanın en önemli yollarından biri olan beslenme de Mersin Büyükşehir Belediyesinde görevli diyetisyen Müge Kinaş tarafından anlatıldı. Kinaş, kadın sağlığında beslenmenin önemini, ‘Yeterli ve dengeli beslenme’, ‘Öncelenmesi gereken besin öğeleri’, ‘Hormonal dengeyi desteklemek’, ‘Önemli vitaminler’ ve ‘Hormonal sistemi bozan şeyler’ konu başlıklarında anlattı.

Diyetisyenin ardından önemli bilgiler paylaşan bir diğer isim de Mersin Büyükşehir Belediyesinde görevli Uzman Psikolog Semiha Toprak oldu. Toprak, kadın sağlığında psikolojinin önemini anlattı. Bedensel ve ruhsal sağlık için psikolojinin nasıl korunması gerektiğine değinen Toprak, ‘Stres, kaygı, depresyon ve panik atak gibi durumlarla nasıl baş edilebilir noktasında önemli bilgiler paylaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesinde görevli Fizyoterapist Ayşe Deniz de seminerin sonunda ‘Pelvik taban sağlığı ve kas sisteminin önemi’ konusunu anlattı. Deniz, teorik bilgi verdikten sonra pelvik taban kaslarını rahatlatmak ve güçlendirmek için fiziksel egzersiz örneklerini uygulamalı olarak gösterdi. Tüm kadınların ilgiyle katıldığı egzersizde evde yapılabilecek temel egzersizler gösterildi.

Seminerde kadınlara kaynar ve sağlıklı atıştırmalıkların yanı sıra, sukulent dağıtımı da yapıldı.

“Kadınların hayatlarının nasıl daha sağlıklı hale gelebileceğini konuştuk”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat, hem 8 Mart 2021’de hizmete açtıkları Kadın Sağlığı Danışma Merkezinin 3. yılını kutlamak hem de ’Kadınlar Günü’nü merkezden faydalanan kadınlarla kutlamak için bir seminer planladıklarını belirtti. Çat, seminerin içeriğinden bahsederek, “Kadınlarımızın hayatlarını nasıl sağlıkla idame ettirebileceği, hastalıklarının tedavisinde nasıl destekleyici hizmetler verdiğimizi ve evde küçük de olsa ufak hareketlerle, ufak beslenme önerileriyle ya da psikolojilerini düzeltebilecek önerilerle hayatlarının ne kadar kaliteli hale gelebileceğinden bahsetmeye çalıştık” dedi.

“Verimli ve güzel bir seminerdi”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Aslı Bilekdemir, katılımın yoğun olduğu seminerin güzel geçtiğini ifade ederek, “Hem konuların faydalılığı açısından hem de katılım açısından oldukça verimli, güzel, başarılı bir toplantıydı. Ben de mutluyum ve katılımcıların gözünden çok verimli geçtiğini hissediyorum. Sağlık halinin devamlılığı, sürekliliği için eğitimlerin devam etmesi gerekiyor. Çünkü sağlık açısından herhangi bir problem olup olmadığını ancak bilgilenme sonrasında, kadınların ya da insanların kendi bedenine sağlıkla ilgili bilgileri bilmesi sonucunda olur. Bu yüzden önemli” deye konuştu.

Kaynak: iha