Mersin Büyükşehir Belediyesi, özellikle dezavantajlı mahallelerde açtığı kurs merkezleri ile eğitimde fırsat eşitliğini kolaylaştırırken, okul ve akademik hayatlarında onlara destek oluyor, diğer yandan sportif faaliyetlerle de gelişimlerine katkı sunmayı sürdürüyor.

Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi, çocukların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesi için LGS kurs merkezlerinde satranç turnuvası düzenledi. Turnuvanın gerçekleştiği adreslerden biri de Akdeniz ilçesinde yer alan Kazanlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi oldu. Özellikle küçük yaşlarda oynanmaya başlandığında çocuklara mantıksal düşünme edinimini kazandıran, planlama ve strateji oluşturma yeteneklerini geliştiren oyun sayesinde, çocukların sınavlara daha konsantre olması ve zamanı iyi kullanabilmesi hedeflendi. Çocukların heyecanla rekabet ettiği turnuva, çekişmeli anlara sahne olurken, turnuvanın birinci, ikinci ve üçüncüsüne madalyaları hediye edildi.

“Çocuklarımızın eğitim ve sosyal hayatlarını önemsiyoruz”

Mersin’de ’Çevre Kültürü Paneli’ düzenleniyor Mersin’de ’Çevre Kültürü Paneli’ düzenleniyor

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kazanlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Rehber Öğretmeni Gamze Özdemir, 18 LGS kurs merkezinde satranç turnuvası düzenlediklerini ve çocukların turnuva sayesinde keyifli vakit geçirdiklerini ifade etti. Satrancın yalnızca bir oyun olmadığını; strateji, zeka ve sabrın bir kombinasyonu olduğunu ve çocukların satranç sayesinde bu becerilerini de geliştirdiğini söyleyen Özdemir, “Burada her bir öğrencimizin kendine özgü bir tarz ve stratejisi var. Bu da bu turnuvayı daha heyecanlı kılıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızın eğitim hayatını desteklemekle birlikte, sosyal yaşamlarını da önemsiyoruz. Geleneksel hale getirmeyi planladığımız bu turnuvaya katılan tüm öğrencilere teşekkür ederiz” dedi.

“Bu tür sosyal etkinliklerle hem eğleniyor hem de öğreniyoruz”

Satranç turnuvasında birinci olan Kaan Kartal, satrancı çok sevdiğini belirterek, “Böyle bir etkinlik, LGS’nin stresinden biraz olsun uzaklaşmam için oldukça gerekliydi. Satranç, benim hayata farklı pencerelerden bakmamı ve daha hızlı düşünmemi kolaylaştırıyor. Derslerime de oldukça faydası oluyor. Sınavlardan başarılı sonuç çıkarmamı sağlıyor. Bu tür sosyal etkinlikler sayesinde eğlenerek öğreniyoruz” ifadelerini kullandı.

“Buranın eğitimi diğer yerlere göre daha iyi ve daha kaliteli”

Satranç turnuvasında 3. olan Berkan Olgar ise turnuvanın kendisi için çok keyifli geçtiğini dile getirerek, “Satranç bizim zihnimizi açar ve konsantrasyonumuzu artırır. Ders dışında, biz burada sosyalleşebiliyoruz. Hem güzel zaman geçiriyor hem de ders çalışıyoruz. Buranın eğitimi diğer yerlere göre daha iyi ve daha kaliteli. Buraya gelmekten çok memnunum” diye konuştu.

Kaynak: iha