Mersin Üniversitesi (MEÜ) Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, "Biz sağlık için çok gerekli bir yaşam gücü olduğumuzu biliyoruz" dedi.

Mersin’de Hemşirelik Haftası, Uluslararası Hemşireler Konseyi’nin 2024 yılı için belirlediği "Hemşirelerimiz Geleceğimiz: Bakımın Ekonomik Gücü" temasıyla kutlandı. MEÜ Hemşirelik Fakültesi’nin ev sahipliğinde; MEÜ Üniversite Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi, Mersin Şehir Uygulama Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tarsus Devlet Hastanesi, Toros Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi ve Türk Hemşireler Derneği (THD) Mersin Şubesi’nin iş birliğinde kutlanan hafta dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

MEÜ Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Geçtiğimiz yıl bu günlerde çok büyük bir acı yaşamıştık. Geçen yılki etkinliğimiz bir kutlama tadında değildi. Biz hemşireler olarak deprem sonrasında sahadaydık, depremzedelerin yanındaydık. Onların yanında olduğumuzu hissettirdik. Umarım bundan sonraki etkinliklerimizde hep güzel şeyleri kutlamak için bir arada oluruz" diye konuştu.

Hemşireliğin böyle bir meslek olduğunu belirten Çelebioğlu, ancak hemşirelik olarak hak ettikleri yerde olmadıklarını ifade etti. Hemşirelerin küresel sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için çoğu zaman kişisel riskler altında olduğunu ve her yerde ön planda bulunduklarını vurgulayan Çelebioğlu, şöyle devam etti: "Biz sağlık için çok gerekli bir yaşam gücü olduğumuzu biliyoruz. Ve bunu iletmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ancak dünya çapındaki sağlık sistemleri değerli bir kaynak olan hemşireliğe değer verme, koruma, saygı gösterme ve yatırım yapma konusunda yetersiz kalmakta ve başarısız olmaktadır. Dünya maalesef hemşirelere görünmez ve tükenmez bir kaynak muamelesi yapıyor. Biz görünmez değiliz. Tükenmez bir kaynak hiç değiliz. Eğer güçlendirilmezsek bireysel tükenmenin yanında mesleki olarak da tükenme başlayacak, devam edecek, artacak."

"Sağlık hizmetlerinin bel kemiği hemşirelerdir"

THD Mersin Şubesi Başkanı Arzu Özel de hemşirelerin adil, insan merkezli ve nitelikli bakıma erişmenin ve sürdürmenin garantisi olduğunu belirtti. Hemşirelerin topluma karşı büyük bir sorumluluğu olduğunu ifade eden Özel, "Sağlık hizmetlerinin bel kemiği hemşirelerdir. Ülkemizin ve tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı felaketlerde en önde mücadele ettik. Hemşireliğin değeri nitelikli bakıma erişimden çok daha fazlasıdır. Hemşireliğe yapılan yatırım, geleceğe, güçlü ve sürdürülebilir sağlık sistemlerine yapılan yatırımdır" dedi.

Mersinli gençler sınav stresini konserle attı Mersinli gençler sınav stresini konserle attı

MEÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’ndan Arş. Gör. Onur Çelebioğlu ile Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde görevli sanatçı Mahmut Uğur Nas tarafından müzik dinletisi sunduğu programda, Hemşireler Haftası için hazırlanan video gösterimi yapıldı.

Programda ayrıca "Hemşirelerimiz Geleceğimiz: Hemşireliğin Sağlık Ekonomisine Etkisi" ve "Hemşirelikte Yapay Zeka, Teknoloji ve İnovasyon" başlıklı iki panel gerçekleştirildi.

Kaynak: iha