Sahilde terör halayı tepki çekti Sahilde terör halayı tepki çekti


Ekmek fiyat belirleme komisyonu toplandı
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Veysel Sarı başkanlığında Ekmek ve Simit Tarifeleri Belirleme Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediyesi adına Nazım Külbay, Ticaret İl Müdürlüğü adına Ali Suat Civan, Tarım İl Müdürlüğü adına Yılmaz Kaya, Mersin TSO adına Abdulkadir Dölek ile Mersin Fırıncılar Odası Başkanı Faruk Dalkılıç, Tarsus Fırıncılar Odası Başkanı Suat Yaşar, Erdemli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halil Metik, Aydıncık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mithat Akıncı, Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Uçal Mavili, Silifke Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Zahide Doğan, Silifke TSO adına Ali Işık katılım gösterdi.
Toplantıda Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı Mersin il merkezi ve Tarsus Fırıncılar odası ile diğer ilçelerde fırıncıların kayıtlı olduğu esnaf ve sanatkarlar meslek odalarınca Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 4. Maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımı yapılan ekmeğin maliyetlerindeki artışlarına dikkat çekildi. 
Un fiyatlarında ve temel girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle ekmek ve simitte yeni fiyat belirlemesinin kaçınılmaz bir zorunluluk olduğu konusunda bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinin şerhi haricinde tüm komisyon üyelerinin hemfikir olduğu komisyonda, ilgili birimlere iletilmek üzere yeni fiyat tarifesiyle ilgili komisyon kararı tutanak altına alındı.
Fırıncılar, 50 kilogramlık un çuvalının 820 TL olması ile 230 gram somun ekmeğin 9 TL olan fiyatının 12 TL olması istendi. Fırıncılar artan maliyetler karşısında zam isterken toplanan kurulda zamlı fiyatın bakanlığa 10 TL olarak önerilmesine karar verildi.
Bakanlıktan gelecek onay doğrultusunda Mersin’de ekmeğin fiyatının önümüzdeki günlerde 10 TL olması bekleniyor.

Muhabir: Burcu Karslı