Mersin Cumhuriyet Başsavcılığından, Mersin Adliyesinin nezarethanesinden şüphelilerin kaçtığı iddiasıyla ilgili açıklama geldi. Açıklama şöyle:

Doğu Akdeniz için 'kuvvetli gök gürültülü sağanak' uyarısı Doğu Akdeniz için 'kuvvetli gök gürültülü sağanak' uyarısı

BASIN AÇIKLAMASI

MERSİN CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Bazı sosyal medya hesaplarında adliye nezarethanesinden şahısların firar ettiği yönündeki haber ve paylaşımlara yönelik olarak bir basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Mersin Adalet Sarayında nezarethane bulunmayıp, duruşmalara getirilen hükümlü veya tutukluların duruşmayı beklerken muhafaza edildikleri “güvenlikli bekleme salonları” bulunmaktadır.
Güvenlikli bekleme salonlarında hükümlü ve tutukluların kaçmaması ve güvenliği için ilgili kolluk birimince yeteri kadar güvenlik görevlisi görevlendirilmektedir.

05.03.2023 günü başka suçtan yargılamaları olan hükümlüler H.A. ve A.Y isimli şahısların adalet sarayında güvenlikli bekleme alanlarında muhafaza edilirlerken görevli jandarma personelinin başka bir görev kapsamında yerinden ayrılması nedeniyle hükümlüler, kapının kilit kısmını duvardan sökerek firar etmiş, olayın hemen akabinde Hükümlü A.Y. yakalanmış; H.A.’nın ise aranmasına devam edilmektedir.

Hükümlülerin kaçmasına imkan sağladığı değerlendirilen şüpheliler H.H ve A.G “hükümlünün kaçmasına imkan sağlama” suçundan tutuklanmış olup, görevli jandarma personeli hakkında adli soruşturma devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Editör: MERSİN OBJEKTİF