Ali Koç Mersin’de! Ali Koç Mersin’de!

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, üniversite öğrencilerinin barınma sorununa ilişkin İYİ Parti grubu olarak vermiş oldukları meclis araştırma önergesi üzerine TBMM'de söz aldı. 
Ülke genelinde önlenemeyen yüksek kira artışlarının üniversite öğrencilerini de mağdur ettiğini belirterek sözlerine başlayan İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, artan konut kiraları ve zamlanan özel öğrenci yurt fiyatları karşısında yüz yüze eğitimin iyice zorlaştığının altını çizdi.
Bu yıl da sınırlı sayıda KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler ya kiralık evlere ya da özel öğrenci yurtlarına yönelmek zorunda kalmıştır diyerek konuşmasına devam eden Kocamaz, yaşanılan barınma sorunu nedeniyle de birçok öğrencinin kazandıkları okullara kayıt yaptıramadıklarını iddia etti. 
Ev fiyatlarındaki artışın endişe verici boyutlata ulaştığını ev eşyası fiyatlarının da çok fazla arttığını dile getiren Kocamaz, geçen yıla göre KYK yurtlarındaki zamları da eleştirdi. Geçen yıla göre KYK yurt fiyatlarının yüzde 30 ile 35 arasında özel yurt fiyatlarının da yüzde 85 ile yüzde 105 oranında zamlandığını söyleyen Kocamaz büyükşehirlerdeki yurt fiyatlarına dair sayısal verileri paylaştı.
Geçen yıl barınma sorunundan dolayı sokakta kalan binlerce öğrenciye belediyelerin sahip çıktığına işaret eden Kocamaz, yurt sayılarının artış göstermesine rağmen yetersiz olduğunu öğrenci ve velilerin büyük bir çaresizlik yaşadıklarını 21 yıldır ihmal edilen yurt problemi nedeniyle öğrencilerin cemaat yurtlarında kalmaya zorlandıklarına değindi.
Milletvekili Kocamaz sözlerini KYK yurt sayılarını artırarak öğrencilerin barınma sorunlarına çözüm getirilmesini isteyerek sonlandırdı. 

Muhabir: Burcu Karslı