Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulusal Sağlık Hizmetleri değerlendirme ve koordinasyon toplantısında hastanelerdeki randevu sistemine ilişkin pazartesi günü yeni bir dönemin başlayacağını duyurdu 

Sağlık hizmeti almayı son derece kolaylaştıracak bir gelişmeyi aktaran Bakan Koca, Sağlık yöneticileri ve yazılım mühendisleri olarak birlikte bir alt yapı kurduklarını belirterek sistemin nasıl işleyeceği ile ilgili bilgi verdi.

Yenişehir Belediyesi Sokak Hayvanlarını Kucaklıyor Yenişehir Belediyesi Sokak Hayvanlarını Kucaklıyor

Bakan Koca, “Ertesi gün randevusu olan her hastamız akşam saat 8'e kadar randevusuna onay verecek veya gelemeyeceğini bildirecek. Bu sisteme onaylı randevu sistemi, MHRS'de başlatılan bu yeni döneme de onaylı randevu dönemi diyoruz. Uygulama pazartesi günü başlıyor. Onaylı randevu dönemi hayırlı olsun.” ifadelerine yer verdi.

Yeni dönemde ayrıcalıklı iki hasta grubu olduğu bilgisini de veren Bakan Koca, “65 yaş üstü hastalarla kanser hastaları. Bu gruptaki hastalar, onay işlemlerinden istisnadır.” dedi.

Onaylı randevu sisteminin hastanelere, hekimlere zamanı verimli kullanma imkanı sağlayacağını da belirten Bakan Koca, “Hasta gelemeyeceği randevuyu iptal edecek. Böylece randevu sadakatsizliği sebebiyle şu an boş kalan kapasitemizi hizmet bekleyen hastalar için kullanabileceğiz. Boş kalan her bir randevuda sistemden randevu alamayıp talep bırakmış hastalarımıza ulaşacağız. Öncelik talep bırakan hastalarda olacak. Onaylı randevu sistemi sayesinde öngörümüze göre bir çok branşta hastamızın talebine 24 saat içinde cevap verebiliyor olacağız. Bu yeni sistemden beklenen sonucu alacağımıza inanıyoruz. Taleplerin etkin şekilde karşılanabilmesi için ise Randevu Koordinasyon Merkezini devreye alıyoruz. Bu merkezin faaliyetlerini şahsen takip edeceğim.” diyerek sözlerini noktaladı. 

Muhabir: Burcu Karslı