Akdeniz Belediye Başkanı aynı zamanda Cumhur İttifakı Akdeniz Belediye Başkan adayı  Mustafa Gültak, Mersin Objektif Stüdyosunda Pelin Gümüş’ün hazırlayıp sunduğu programa konuk oldu. Seçim çalışmalarına devam eden Gültak, 5 yıldır hayata geçirilen projelerini anlattığı programda önemli açıklamalarda bulundu.

ZİHİNSEL DEVRİM ARTIK AKDENİZ’DE GELİŞMEYE BAŞLADI

Kadınlar ve gençlerle ilgilenildiği zaman mutlaka karşılığının geldiğine vurgu yapan Gültak, Akdeniz’de kadınların daha dezavantajlı olduklarını belirterek onlar için 22’ye yakın Kültür Evi açtıklarını, buralarda okuma yazma, dikiş nakış, kuaförlük dersleri aldıklarını bu sayede de evlerine harçlık götürür duruma geldiklerini ifade etti. Düzenledikleri gezi programıyla kadınları evlerinin dışına da çıkardıklarını dile getiren Gültak, böylelikle sosyalleştiklerine de dikkat çekti.

Gençler için açtıkları Etüt Merkezlerinin önemine de değinen Gültak, verdikleri sertifikasyon eğitimler sayesinde de yüzlerce gencin iş sahibi olduğunu anlattı.  Zihinsel devrimin artık Akdeniz’de gelişmeye başladığını dile getiren Gültak, genç ve kadınlar için projelerinin devam edeceğini söyledi. 

 “Türkiye’de 2 Kadın Kooperatifi olan tek belediye başkanıyızdır”

Kadınlara “Mikro Kredi” desteği verdiklerini de anlatan Gültak, Türkiye’de 2 Kadın Kooperatifi olan tek belediye başkanıyızdır. Kadınlar üretiyorlar, ürettiklerini satıyorlar. Şu an Melemez Ekmeği yok satıyor” ifadelerine yer verdi. 

Battı-çıktıda önce zincirleme kaza, sonra kavga! Battı-çıktıda önce zincirleme kaza, sonra kavga!

Kadınların sağlıkları ile de ilgilendiklerine değinen Gültak, dünyada her 8 kadından birinin meme kanseri olma ihtimali olduğunu söyleyerek kurumlarla yaptıkları protokoller kapsamında Akdeniz’de birçok kadının kanser taramasını bitirdiklerini söyledi.

“Önümüzdeki dönem gül festivali yapmayı düşünüyoruz”

Akdeniz’de hayata geçirdiği festivallerden de söz eden Gültak, Balık Festivali’nin Mersin’i ve Türkiye’yi aştığını, üzüm Şenliği’nin tuttuğunu bu festivallerin devam edeceğini ifade ederek bir türlü yapamadıkları Gül Festivali’ni de hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. 

“Hiç ayrıştırmadan birleştirici bir dil kullandım”

“Ben devletçi bir insanım. Akdeniz’de seçildiğim günden bu güne kadar kürt, zaza, arap alevisi, sünni kardeşlerimin, CHP’ye, DEM’e, İYİ Parti’ye oy veren, bütün kardeşlerimin belediye başkanı olmayı başardım. Çünkü onlarla hiç ayrıştırmadan birleştirici bir dil kullandım” ifadeleriyle samimi açıklamalarda bulunan Gültak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetimize, anayasamıza, devletimize, İstiklal Marşımıza, Cumhuriyetimize saygı duyan herkesin kardeşi olduğuna vurgu yaptı. 

Bir Gazi çocuğu olarak, Mustafa Kemal Atatürk ile sorunu olana, Cumhuriyetle, Misak-ı Milli sınırlar ile sorunu olana saygı duymak zorunda olmadığının altını çizen Gültak, milli değerlerimiz üzerinden birlik beraberlik mesajı verdi.

Program sonunda tüm vatandaşlara seslenen Gültak, 31 Mart yerel seçimlerinde herkesin oyuna talip olduğunu belirtti.  

Editör: Pelin Gümüş